Podsumowanie Roku Kulturalnego 2023/204
DZIĘKUJEMY ZA ROK KULTURALNY 2023/2024!
Co to był za rok! Rozpoczęliśmy go od wielkiego wydarzenia – Dożynek Wojewódzkich 2023 w gminie Komprachcice! Ośrodek Kultury brał czynny udział w jego przygotowaniu, a nasi pracownicy i wychowankowie nie tylko wspomagali działania podczas koncertów, ale i sami zaprezentowali się na Dużej Scenie. Następnie, szerokim echem odbił się festiwal „W klimatach Bluesa i Rocka”, podczas którego sala widowiskowa SOK pękała w szwach, a na scenie gościliśmy, nie tylko gwiazdy polskiej sceny – Sławka Wierzcholskiego i Nocną zmianę Bluesa czy nasz Komprachcicki Day OFF, ale również gościa z za oceanu – Mike’a Russela. Zrealizowane zostały również festiwale w formie konkursowej o zasięgu ogólnopolskim – XXV Jubileuszowy Festiwal Piosenki Religijnej – na którym swoją obecnością zaszczyciła nas Pani Beata Bednarz, XV Ogólnopolski Festiwal Kolęd i Pastorałek „Hej Kolęda, Kolęda…”, XIV Ogólnopolski Festiwal Piosenki „Wciąż blisko nas” – Anna Jantar, Jarosław Kukulski, Andrzej Zaucha. Podczas każdego festiwalu, limit zgłoszeń został wypełniony, a poziom artystyczny wykonań, był naprawdę wysoki. Zorganizowaliśmy również dwa stałe przeglądy o charakterze lokalnym – Festiwal Piosenki „Jesienne nutki” oraz Festiwal Piosenki Seniorów „Czas nas uczy pogody”.
W ramach cyklu „Muzyka mojej sceny” odbyło się 8 koncertów, podczas których, ramię w ramię z wychowankami ośrodka, na scenie stały zespoły – Zespół Silesia, Kawa z mlekiem, czy Kuchnia Małgorzaty.
Otworzyliśmy się też na nowości, w tym roku kulturalnym odbyły się trzy wystawy-wernisaże tematyczne. Wydarzenia te cieszyły się sporym zainteresowaniem. Odwiedziło nas wiele osób, które chętnie podziwiały dzieła lokalnych artystów.
Sporym przedsięwzięciem była organizacja wystawy „Wielkie rzeczy w małych oczach”, wernisaż prac „Historia Misia Wojtka. Zorganizowana przy współpracy z Instytutem Pamięci Narodowej. Do wykonania prac o tematyce historycznej zaprosiliśmy placówki z całego województwa, które bardzo pozytywnie przyjęły nasze zaproszenie i licznie zgłosiły się do przedsięwzięcia.
Pierwszy raz od wielu lat naszą salę wypełniły kolorowe, tajemnicze i magiczne postacie. W czasie karnawału zdecydowaliśmy się rozpoczęcie nowej tradycji i podjęliśmy się organizacji Balu Karnawałowego dla dzieci. Sala oświetlona kolorowymi lampami wypełniła się po brzegi a zabawa i tańce naszych milusińskich nie miały końca.
Nowością w naszym grafiku stały się warsztaty wielkanocne, które zawitały dzięki naszym instruktorom nawet w kilku placówkach oświatowych naszej gminy i nie tylko. Prelekcje, ciekawe rekwizyty i zaskakujące historie oraz zajęcia tworzenia tradycyjnych kroszonek, nauki pisania pisanek oraz malowania wzoru opolskiego najprawdopodobniej wpiszą się na stałe w naszą działalność. Promowanie kultury i tradycji stało się kolejnym naszym wyzwaniem i ideą.
W maju – zaplanowaliśmy cały tydzień z Mamami. Każdy dzień tygodnia był dedykowany naszym wspaniałym Mamom. Odbywały się warsztaty, na który dzieci wraz z Mamai wykonywały wspólne prace plastyczne, SENSOPLASTYKA z Mamą, warsztaty wykonywania toreb lnianych z personalizacją. Cykl spotkań zakończył Koncert
„Dla Mam i nie tylko”.
Działalność grup teatralnych zwieńczyły spektakle, zagrane dla ponad 200 osobowej publiczności.
Ośrodek nawiązał również współpracę z zewnętrznymi instytucjami – Autorską Szkołą Muzyki Rozrywkowej Adrian Białek, oraz Instytutem Pamięci Narodowej, Fundacja Mam Marzenie, Edukacja kulturowa Opolszczyzny – Eduko, co skutkowało współorganizacją wydarzeń i koncertów.
W zajęciach stałych – wokalnych, instrumentalnych, pracowniach plastycznych „Kreatywny zakątek” i „Tempera”, grupach teatralnych „Akcik” i „Dubler”, zajęciach Sensoplastyki, umuzykalniające dla maluszków, pracowni SzydełSOK, grupy Scorpion, zajęcia Fitness oraz Jogi, uczestniczyła ponad 200 uczestników, w różnym wieku.
Maj upłynął pod hasłem ”Dla Mam”. Zorganizowaliśmy zajęcia, warsztaty i wydarzenia, podczas których dzieci i ich Mamy miały okazję spędzić trochę czasu na kreatywnych zabawach i twórczych zadaniach. Tygodniowy cykl spotkań zakończył Koncert „Dla Mam i nie tylko”
Zespół ATTONARE, który działa przy ośrodku koncertował i brał udział w różnych inicjatywach i przedsięwzięciach, przede wszystkim charytatywnych. W czerwcu kolejny raz wyjechał za granicę, gdzie w Sanktuarium Maryjnym w Dub nad Morawą uświetniał jubileusz zaprzyjaźnionego księdza Jana Kornka.
Rok kulturalny 2023/2024 zakończyliśmy, jak co roku turnusami PÓŁKOLONII LETNICH W SOK. W trzech turnusach udział brało 75 dzieci w wieku szkolnym. Aktywnie spędzony czas z kreatywnymi warsztatami, spotkaniami z ciekawymi ludźmi oraz wyjazdy bliskie, by poznać okolicę ale też dalekie by poszerzać horyzonty.
To był bardzo intensywny rok, ale nie zatrzymujemy się… Teraz, zaczynamy planować wydarzenia na kolejny rok, a Państwu życzymy udanego wakacyjnego wypoczynku.
Do zobaczenia w SOK-u w Komprachcicach!